Ringo Starr ja Hector Helsingin Jäähallissa 13. kesäkuuta – Tutustu Ringon poikkeuksellisen vaatimattomaan keikkaraideriin! – Radio Nostalgia

Ringo Starr ja Hector Helsingin Jäähallissa 13. kesäkuuta – Tutustu Ringon poikkeuksellisen vaatimattomaan keikkaraideriin!

Terveet elämäntavat pitävät vaatimattoman Ringon energisenä. Ylen eilisessä tv-uutislähetyksessä nähtiin ikäisekseen yllättävän nuorekkaan ja energisen oloinen The Beatles -rumpali. Energiansa salaisuudeksi Ringo mainitsi intohimonsa musiikkiin ja terveelliset elämäntavat. ”Syön parsakaalia ja mustikoita. Lisäksi treenaan paljon ja olen nykyään kasvissyöjä,” Ringo kertoi.

Terveellisistä elämäntavoista todistaa myös Ringo Starr & His All Starr Bandin keikkaraideri eli yhtyeen laatima luettelo esiintymiseen liittyvistä vaatimuksista.

Tavallisuudesta poikkeavaa Ringon raiderissa on kaiken alkoholin ehdoton tarjoilukielto Helsingin jäähallin takahuonetiloissa! – Kyseessä on niin kutsuttu ”dry performance”!

Ringo Starrin henkilökohtaisessa käytössä olevassa pukuhuoneessa on oltava tarjolla vastaleivottuja kaurarusinapikkuleipiä, islantilaista Icelandic Glacial –lähdevettä, teevalikoima, suklaata ja hedelmälajitelma.

Sama vaatimaton toivomuslista pätee myös All Starr –kokoonpanon ja muun henkilökunnan tarjoilun osalta: kahvia, teetä, lähdevettä, maitoa, hunajaa, runsaasti hedelmiä ym. – ei alkoholia.

Pukuhuoneen varustuksenkaan suhteen Ringolla ei ole ihmeellisiä vaatimuksia: muutama nojatuoli, ruokapöytä, sohva ja kokovartalopeili sekä pukuhuoneen yhteydessä oleva oma kylpyhuone.

 

YKSITYISLENTOKONEELLA HUOMENNA SUOMEEN

Ringo Starr & His All Starr Band saapuu huomenaamuna, keskiviikkona yksityislentokoneella Suomeen. Maakuljetukset hoidetaan tähden toivomuksesta tummenetuin lasein varustetulla katumaasturilla, ei limousinella. Ringo ja hänen seurueensa majoittuu asumaan ylelliseen Hilton Helsinki Strand –hotelliin lyhyen matkan päähän Helsingin keskustasta.

 

ALL STARR BANDIN KOKOONPANO

Ringo Starr, laulu, piano, rummut (mm. The Beatles) – http://www.ringostarr.com/

Steve Lukather, laulu & kitara (mm. Toto) – http://www.stevelukather.com/

Graham Gouldman, basso & laulu (mm. 10cc) – www.grahamgouldman.com

Gregg Rolie, laulu & kosketinsoittimet (mm. Santana, The Storm, Journey) – www.greggrolie.com

Colin Hay, laulu & kitara (mm. Men At Work) – www.colinhay.com

Warren Ham, laulu & puhallin- & kosketinsoittimet (mm. Donna Summer, Olivia Newton-John, Kansas) – http://warrenham.blogspot.fi/

Gregg Bissonette, rummut (mm. David Lee Roth, Steve Vai, ELO, Joe Satriani) – http://greggbissonette.com/